Kapat
Reklam Alanı

TOGG Nedir? Hangi Şirketler Bulunur?

TOGG Nedir?
Bilgi 31 0

Bu makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte TOGG nedir, hangi şirketler bulunur ve bu gibi daha birçok farklı akla gelen soruya daha yakından bakış atma yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi artık ülke olarak kendi üretimimiz olan seçenekler üzerine ciddi anlamda eğilim gösterdik. Hal böyle olunca da silah sanayi kadar otomobil üretimi konusunda da ciddi anlamda somut adımlar attık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun uğraşları sonucunda bir şirketler topluluğu, yerli otomobili geliştirmek için bir araya geldiler. Yerli otomobilin tanıtım lansmanı da birkaç ay öncesinde yapıldı. TOGG, o günden bugüne dünya genelinden birçok kişinin araştırma konusu oldu diyebiliriz sanırım. Şimdi sizlere bu anlamda genel tanımlar ile alakalı olarak bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

TOGG Nedir?

TOGG, açılımı olarak Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ismi ile bilinmektedir. Bu tabir, yerli otomobili geliştirmek için birleşmiş olan 6 büyük kurumsal şirketi temsil eden bir tabirdir.

Yerli otomobil tanıtım lansmanında henüz otomobilin resmi markası kesinleşmediğinden dolayı TOGG markası ile otomobil tanıtılmıştır. Aslında otomobilin markasının uluslararası pazar açısından bu şekilde kalması da olası unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bu şirketlerin birleşimi konusunda da yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ciddi anlamda etkisi olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

Türkiye yerli otomobil hayalini bundan yıllar yıllar öncesinde DEVRİM OTOMOBİLİ ile gerçekleştirmek istedi. Eski dönem hükümetleri özellikle koalisyon dönemine ciddi anlamda çatışmalar mevcuttu. Devrim otomobili, Türk devlet demir yolları mühendisleri tarafından çok kısa bir süre içerisinde üretildi. Ancak yakıt sorunu nedeni ile üretimi durduruldu. Şimdilerde ise yeniden bu hayali çok ciddi adımlar ile kuruyoruz. Nitekim lansman anlamında çok ciddi anlamda dünya genelinde yankı uyandırdı demek de yanlış olmaz.

TOGG Şirketleri

TOGG Girişiminde Hangi Şirketler Bulunur?

Türkiye’nin yeni nesil %100 elektrikli otomobilini geliştirmek için 6 adet şirket, farklı hisse oranları ile bir araya geldiler. Bu bir araya gelişin baş aktörlerinden birisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Türkiye’de üretim gücü ve sanayileşme anlamında ciddi girişimler yapan şirketlerden oluşan TOGG girişimci grubu hisse oranları ile aşağıdaki gibi listelenmiştir;

 • Anadolu Grubu – %19
 • BMC Holding – %19
 • Kök Grubu – %19
 • Turkcell – %19
 • Zorlu Holding – %19
 • TOBB – %5

olmak üzere tam 5 parçada yerli otomobil girişimi meydana getirildi. Zorlu grubu, GURURLA YERLİ üretim sloganı ile Vestel şirketinin sahibi olarak yıllardır hizmet veren bir fabrika girişiminin sahibi. Bununla birlikte Turkcell, aslen devletin bir markası olarak dünyaya açılan teknoloji markamız olarak dikkatleri çekiyor. Anadolu Grubu, yine ülkemizde ki birçok farklı markanın uluslararası pazarda ki üretim öncüsü olarak da sınırları zorluyor. Hal böyle olunca yerli otomobilin üretilmesi için gerekli FABRİKA TECRÜBESİ – TEKNOLOJİ BİLGİSİ – SANAYİ BİLGİSİ gibi birçok detay bu şirketler ile bir araya gelmeyi başardı.

Yerli Otomobilin Esas Özellikleri Neler Olacak?

Yerli otomobil, dünya genelinde %100 elektrikli motora sahip olacak olan sayılı otomobiller arasında yer alacak. 2023 yılında trafiğe çıkması beklenen otomobilimiz birçok özelliği ile de dikkatleri çekiyor. Dünyada salt elektrikli motorlu ilk otomobil, Elon Musk’ın kurduğu Tesla markası tarafından geliştirildi. An itibari ile Tesla markasının 7 ayrı elektrikli araç modeli bulunuyor ve bunların tamamı %80 oranında otonom araçlar. Yerli otomobil TOGG’un bilinmesi gereken başlıca özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • %100 elektrikli motora sahip olacaktır. Aracın arka süspansiyon bölümünde iki dingil arasında yer alacak küçük bir motor, tüm aracı yönetecek.
 • Araç, %70 dolaylarında otonom özelliklere sahip olacak.
 • Yarım saatlik pil ömrü ile aracın 500 KM yol katetmesi hedeflenenler arasında.
 • Otomobilin tasarımında dünyaca ünlü Türk otomobil tasarımcısı Murat Günak yer aldı.
 • Aracın göğüs kısmında 3 ayrı akıllı ekran yer alacak ve her biri için ayrı ayrı görüntü aktarılabilecek.
 • 200 ve 400 beygir kapasiteli iki ayrı motor modeli geliştirilecek.
 • SUV ağırlıklı bir otomobil tasarım konsepti kendisini gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir