Kapat
Reklam Alanı

SSK Emeklilik Sorgulama 2018 Nasıl Yapılır?

SSK 117 0

SSK emeklilik sorgulama 2018 yılı için nasıl yapılacağı konusunda merak edilen birçok husus bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığında teknolojinin gelişmesine paralel olarak internetin de yaygın kullanılması ile birlikte vatandaşların maaşlarını sorgulaması, hesaplaması ve emeklilik işlemleri hakkında bilgi alması gibi işlemlerin online olarak kolaylıkla yapılabildiği görülmektedir. T.C. Kimlik numarası ile yapılabilen sorgulama işlemleri sayesinde oldukça kolay biçimde ve hızla istenilen bilgilere ulaşmanın kolay olduğu söylenebilmektedir. Peki SSK emeklilik sorgulama 2018 yılı için nasıl yapılmaktadır? Sadece emeklilik sorgulama işlemi yapacak olan kişiler bunun ne zaman ve nasıl yapacaklarını merak ediyorlarsa şu şekilde bilgi vermek mümkündür.

 • Birinci aşamada SGK uygulamasına giriş yapılır.
 • Çıkan ekrandan cinsiyet ve doğum tarihi bilgileri girilir.
 • Sonrasında çalışma bilgileri, hizmete başlama tarihi, SSK prim ödeme gün sayısı ve diğer kollara ait gün sayıları girilerek 3600 günün doldurmuş olduğu tarih bilgisi girilir.
 • Maluliyet ya da erken yaşlanma gibi durumlar söz konusu ise ekranın sağ üst köşesindeki alanda bunun belirtilmesi mümkündür.
 • Tüm giriş işlemlerinin yapılmasından sonra sol altta yer alan Gönder butonuna basılması sureti ile emekli olunacak gün sayısı öğrenilebilmektedir.

SSK Emeklilik Sorgulama 2018 Nasıl Yapılır

Sistemin vereceği bilgiler girilecek bilgilere göre olacağından farklı ya da yanlış tarih bilgileri verilmesi durumunda emeklilik tarihi sonucunun farklı olabileceği unutulmamalıdır. SSK emeklilik sorgulama 2018 prim gün sayısını bilmeyen kişiler bunu E-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilmektedir.

SSK Emeklilik Sorgulama 2018 yılı Emeklilik Hesaplama

İnsanlar yaşamlarında hayatlarını idame ettirebilmek için çalışırlar ve belli bir süre sonra çalışamayacak duruma gelirler. Bu süreden sonra da geçinebilmek için vatandaşlara devlet tarafından maaş bağlanır. İşte bu maaşa emeklilik maaşı denir. Ancak milyonlarca sigortalı çalışanın emekli olabilmeleri için birtakım şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Kendi içerisinde de statülere ayrılan emeklilik grupları:

 • SGK-4A,
 • BAĞ-KUR-4B,
 • Devlet memuru 4C şeklinde sıralanmaktadır.

Bunun yanı sıra çalışanların emekli olabilmeleri için temel iki şartı yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlar:

 1. Prim Sayısı,
 2. Yaş olarak belirtilmektedir.

Tüm bu bilgiler dikkate alındığında ne zaman emekli olunabileceğine bakmak gerekirse, SSK emeklilik sorgulama 2018 yılı için nasıl gerçekleştirilir bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

Ne Zaman Emekli Olunur? SSK Emeklilik Sorgulama 2018’de Nasıl Yapılır?

Emeklilik olma zamanı ile ilgili olarak kesin bilgiler vermek çok doğru değildir. Bakıldığında emeklilik şartları devlet tarafından zaman zaman değiştirilebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; 1999 yılında emeklilik düzenlemeleri kapsamında gidilen değişiklik sonrasında 8 Eylül 1999 sonrasında sigorta girişine sahip olan kişiler için emeklilik yaşı kadınlarda 58 iken, erkeklerde ise 60 olarak belirlendi. 2008 yılı için yapılan düzenlemeye göre ise; 30 Nisan 2008 tarihinden sonra sigorta girişi yapılan kişilerin emekli olma yaşları ise farklı hesaplamalar göz önüne alınarak 65’e kadar çıkarılmıştır. SSK emeklilik sorgulama 2018 yılı için ödenmesi gereken primler sigorta türüne göre de farklılık göstermektedir. Yani; 4A, 4B, 4C statülerinde çalışmış ve emeklilik kazanmış kişilerin her biri için ödenen prim gün sayıları farklı olmaktadır.

SSK Emeklilik Sorgulama 2018 Yılı İçin E-Devlet ile Nasıl Yapılır?

SSK emeklilik sorgulama 2018 yılı için E-Devlet üzerinden yapılmak istendiğinde izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

 • C. Kimlik numarası bilgisi ve şifresi ile E-Devlet sistemine giriş yapılır.
 • Kurumlar alanında Sosyal Güvenlik Kurumu seçilir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmetleri sayfasından Ortak (4A, 4B, 4C) Hizmetler seçimi yapılır.
 • Bu alandaki Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim? sekmesi seçilir.
 • Alana giriş sonrasında emekli olma durum sorgulama alanı ekrana gelir.
 • Sigorta kolu alanı seçilir. Örneğin; 4A, 4B ya da 4C şeklinde.
 • Hizmete başlama tarihi yazılır.
 • Sorgula butonuna tıklanır.
 • Sonuç olarak ekrana verilen bilgiler ışığında emeklilik olma durumu ile ilgili hakların listesi çıkar. (Örneğin; 7000 prim ödeme gün sayısı veya 58 yas 4500 prim ödeme gün sayısı ve 25 yıllık sigortalılık süresidir.) şeklinde.

SSK emeklilik sorgulama 2018 yılı için yapılmak istendiğinde; bu hizmet ile SGK güvencesi altında bulunan kişilerin farklı mevzuat bilgilerine ihtiyaç duyulmadan sadece; yaş, hizmet bilgisi gibi kriterleri baz alınarak ne zaman emekli olabilecekleri hesaplanabilmektedir.

SSK Emeklilik Sorgulama 2018 Yılı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişilerin emeklilik hakkına kavuşabilmeleri için belirlenen miktarlarda prim ödemelerinin yapılması gerekir. Normal emeklilik haklarını elde edebilmeleri için gereken primin ödenmesinin yanında belirlenen yaş sınırına da ulaşmış olmaları gerekir. Yanı sıra erken emeklilik olarak belirtilen kavramda ise yine yaş ve prim ödemesi normal emeklilikte olması gerektiği gibi olmalıdır. Ancak yaşı bekleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Maaşını erken almak isteyen kişilerde %5’lik bir kesintiye gidilme durumu söz konusudur. SSK emeklilik sorgulama 2018 yılı için yapılan sigorta türlerine dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Yapılacak olan seçimler sonrasında uygulama üzerinden işlem yapılacağı için emeklilik için tüm detayların netlik kazanacağı kesin olmaktadır. Sigortalı olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta sigorta bilgilerinin doğru biçimde girilmesi gerektiğidir. Emeklilik işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen çalışanların ilgili SGK Müdürlüklerine başvurması karşılaşılacak sorunlarının önüne geçilmesinde etkili bir önlem olabilecektir ve SSK emeklilik sorgulama 2018 yılı detaylı bilgilerine bu kurumlardan da ulaşmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir