Kapat
Reklam Alanı

Otomobil Tasarımcısı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Otomobil Tasarımcısı Nasıl Olunur?
Bilgi 73 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte otomobil tasarımcısı nasıl olunur, ne kadar maaş alır sorusuna yanıt vererek fikir edinmek istiyoruz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen sektör içerisinde özellikle tasarımcılara olan ihtiyacın ciddi manada yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yeni nesil teknolojilere uygun ve üretilebilir otomobiller tasarlamak ciddi manada önemli bir meziyet demek yanlış olmaz sanırım.

Otomobil tasarımları ile alakalı olarak özellikle TOGG otomobilinin tasarımının ardından ciddi manada yenilikçi bir sürece girdik. İtalyan Pininfarina şirketi, bu sektörde dünyanın en önemli markalarından birisi. Nitekim ünlü Türk otomobil tasarımcısı Murat Günak’da bu otomobilde kendi çizgilerini eklemeyi ihmal etmedi demek yanlış olmaz.

Otomobil Tasarımcısı Nedir?

Otomobil tasarımcısı, üniversitelerin endüstriyel tasarım bölümlerinden mezun olmuş ve günümüz teknolojilerini tanıyarak üretilebilir otomobil tasarlayan kişilerdir.

Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde otomobil sektörünün şekillenmesi ciddi anlamda ön plana çıkan bir unsur oldu. Yerli otomobil tasarımcılarının ortaya çıkması, gelecek dönemde Pininfarina türevi bir şirketin ülkemizde kurulmaması için hiçbir neden de göremiyorum. Öyle ki devlette bu alanda eğitim almak isteyen kişileri ciddi manada destekliyor ve fark yaratıyor.

Otomobil Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Otomobil tasarımcısı olabilmek için öncelikli olarak bireysel çizim yeteneklerinizin ciddi manada yüksek olması gerekiyor. Türkiye genelinde de genele yönelik olarak bu alana karşı ilgi var. Ancak otomobillerin parçalarının üretilebilir olarak tasarlanması gerekiyor. Henüz çelik, sanıldığı kadar esnek şekillere büründürülemiyor. Okulunu okumuş kişilerin en büyük avantajlarından birisi de şüphesiz ki bu. Genel itibari ile seçeneklerden bahsedecek olursak;

  • Üniversitelerin endüstriyel tasarım ya da endüstriyel tasarım mühendislikleri bölümünden mezun olmak,
  • Sanayi 3.0 teknolojilerine hakim olmak,
  • Üretilebilir otomotiv sektörü ve üretim bantlarını tanımak,
  • Bireysel çizim yeteneklerinin iyi olması,
  • Matematik, fizik ve kimya konusunda fikir yürütecek kadar iyi bilgi edinilmesi,
  • Yabancı dil bilme zorunluluğu,

genel itibari ile bu sektörde bizler için önemli zorunluluklar arasında yer alıyor demek yanlış olmaz sanırım. Otomobil tasarımcısı olmak sanıldığı kadar kolay değil. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde çok fazla kişi bu alanda eğitim alıyor. Umuyorum bu alanda yeni bir sektörel yatırım ortaya çıkar.

Otomobil Tasarımcısı Ne Kadar Maaş Alır?

Otomobil tasarımcılığı, aslında bir nevi geleceği tasarlamak ya da ülke ekonomisini ciddi manada kaldırmak açısından önemli bir mesleki alan. Tabi ki ülkemizde ortalama maaş olarak 7,000 TL dolaylarında kıdemli tasarımcılar maaş alır. Alt bant olarak ise 4,000 TL gibi bir maaş kendisini gösteriyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir