Kapat
Reklam Alanı

İmam Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

İmam Nasıl Olunur?
Bilgi 23 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte imam nasıl olunur, ne kadar maaş alır sorusuna yanıt verecek ve fikir edinme yoluna gideceğiz. Müslüman bir toplumda yaşıyoruz ve en önemli mesleki alanlardan birisi de imamlık olarak dikkat çekiyor. Tabi ki imamlık, sadece bir meslek olarak görülmemeli. Bir yaşayış biçimi olarak da kendisini gösteriyor deme şansına sahibiz.

İmam olmak özellikle birçok kişi tarafından ciddi manada araştırılan mesleki alanlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. Bizde kısa ve öz bir şekilde sizleri elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için detaylara ineceğiz. Sorularınızı yorum alanlarımızdan bizlere iletebilirsiniz.

İmam Nasıl Olunur?

İmamlık, özellikle yaşantı anlamında da ciddi anlamda önem arz eden ve ülkemiz genelinde en önemli mesleki profillerden birisidir. Devletin camilerinde imam olarak görev yaptığınız zaman ortaya çok daha farklı imkanlar çıkıyor. Kadrolu imam olmak birçok kişinin hayali olduğundan dolayı sitemizde yanıt verelim istedik. İmam olmak ile alakalı bilgiler aşağıdaki gibidir;

  • Cami imamları, İmam Hatip lisesi ve üniversitelerin diyanet bölümlerinden mezun kişilerden seçilir.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı, her sene ülkenin farklı bölgelerinde istihdam edilmek üzere imam alımı yaparlar.
  • İmamlarda özellikle mesleki yeterlilik testi çok önemlidir. Bu anlamda ki tüm testler, sınavlar ve mülakatlar Diyanet İşleri tarafından yapılır.
  • Devlet memuru olarak camilerde imamlık yapmak için KPSS sınavından yüksek puan almanız gerekir.
  • Akabinde 657 sayılı devlet memurları kapsamında belirlenmiş olan mesleki ve özlük standartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir.

Genel itibari ile imamlık mesleği için detaylar bu şekildedir. Devlet, alım yaparken bilhassa bu alanda çok çeşitli seçenekler ön plana çıkar. İmamlık, sadece meslek içerisinde değil dışarıdaki yaşantıda da dikkatli olmayı gerektirir.

İmam Nasıl Olunur?

İmam Nasıl Olunur?

İmam Maaşları Ne Kadar?

İmamlar, zaman içerisinde ülkemiz genelinde çok ciddi anlamda somut adımlar atarak farklı alanlarda ön plana çıkıyor. Tabi ki her mesleki alanda olduğu gibi imamlıkta da maaşlar ciddi olarak merak edilen unsurların başında geliyor. 2020 yılında devlet kadrosunda ki imamlar 3400 TL dolaylarında maaş almaktadırlar.

Tabi ki bir de vaiz mesleği vardır. Vaizler, imamlara nazaran çok daha yüksek maaş alırlar ve bu alanda çok da fazla ilgi gören bir meslek alanı değildir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir