Kapat
Reklam Alanı

E-Ticaret Yöneticisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-Ticaret Yöneticisi Nasıl Olunur?
Bilgi 19 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte e-ticaret yöneticisi nasıl olunur ve ne kadar maaş alır sorusuna yanıt vermek istiyoruz sizlerle birlikte. Ülkemiz genelinde özellikle son dönemde çok ciddi manada online satış konusu herkes tarafından benimsenen unsurlardan birisi diyebiliyoruz. Hal böyle olunca da birçok farklı seçeneği değerlendirmek ve terimler hakkında da bilgi sahibi olmak önemlidir.

E-Ticaret Manager olarak da günümüzde nitelikli personel ihtiyacı ciddi manada arttığından dolayı sitemiz içerisinde elimizden geldiğince bilgileri sunacağız. Öncelikle mesleki tanımlar ile başlayacağız ve akabinde mesleki gereklilik ve nitelikler üzerinde de durma yoluna gideceğiz.

E-Ticaret Yöneticisi Nedir?

E-Ticaret yöneticisi, tüm online satış sistemlerini ve müşteri portföyünü tanıyan, pazarlama stratejileri geliştiren ve dijital ortamda ki tüm reklam projelerini yöneten uzman kişilerdir.

Türkiye genelinde internetten alışveriş oranları ciddi manada yükseliş gösteriyor. Hal böyle olunca da insanların yeni sistemlere karşı bakış açısı da ciddi anlamda değişiyor. Online ticaret sitesi yöneticileri de bu sistemleri kapsamlı olarak yönetme yetkinliğine sahip olan kişiler olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz. Şimdi bu meslekte nasıl ilerleme kaydedeceğinize bakalım.

E-Ticaret Yöneticisi Nasıl Olunur?

E-Ticaret Yöneticisi Nasıl Olunur?

Öncelikli olarak normal şartlarda bu iş için herhangi bir şekilde üniversite mezuniyeti gibi eğitim durumları aranmaz. Ancak genel olarak düşündüğümüz zaman ise belli bir nitelik durumu söz konusu olabilir. E-Ticaret, çok kapsamlı bir alan olduğundan dolayı müşteri kitlesini ve hedeflerini tanımak ayrıca önem arz eden diğer unsurların başında gelir. Genel itibari ile şartlar üzerinde bilgiler sunmak istediğimizde detaylar aşağıdadır;

  • E-Ticaret sitelerinin çalışma mantığını, tüm kavramları tanımak ve uygulayabilmek,
  • Web yönetim sistemlerini kullanabilmek ve analitik düşünerek yeni projeler üretebilmek,
  • Müşteri kitlelerine ulaşabilmek için reklam fikirleri ve kampanya fikirleri üretebilmek,
  • Görsel tasarım programlarına hakim olmak, uygun görsel tasarımların yapılmasını sağlamak,
  • Ticari sistemlerin zaman içerisinde popüler hale gelmesini ve satış potansiyelini arttırmasını sağlamak,
  • Ürün ekleme, Google SEO gibi aşamaların tamamı ile alakalı bilgi sahibi olmak,
  • Pazaryeri sistemleri ile alakalı B2B ve B2C modellerini net bir şekilde bilmek,

genel itibari ile sizlerin bu anlamda net bir şekilde bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Hal böyle olunca da seçenekleri niteliği ve niceliği ayrıca önem arz eden diğer unsurlar arasındadır.

E-Ticaret Yöneticisi Ne Kadar Maaş Alır?

Öncelikli olarak maaş konusu şirketin büyüklüğü ve hedefleri ile alakalı olarak ciddi manada değişim gösterir. Örneğin N11.com gibi bir pazaryeri sisteminde e-ticaret yöneticisi olarak çalışırsanız minimum 7500 TL dolaylarında bir maaş ile başlarsınız.

Yerel e-ticaret projelerinde 3500 TL dolaylarında bir maaş skalası söz konusudur. Bu işte meşhur birisi iseniz ise maaşlarınız ciddi manada yüksek seviyelerde olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir