Kapat
Reklam Alanı

e-Devlet Rapor Parası Sorgulama – Para Nereye Yatar?

e-Devlet Rapor Parası Sorgulama
E-Devlet 96 0

Bugün ki makalemizde sizlere e-Devlet rapor parası sorgulama ve paraya nereye yatar gibi sorulara 2020 ve 2021 verileri ile yanıt vermek istiyoruz. Türkiye vatandaşları için devlet, kısa süre içerisinde tüm hizmetleri internet ortamına taşıdı ve e-Devlet sistemi çok hızlı bir büyüme eğilimi içerisine girdi. Her geçen gün büyüyen ve gelişen teknoloji imkanlarına günümüz hükümeti de tam olarak ayak uydurdu ve bu anlamda insanlara birçok farklı hizmet sunma yoluna gitti demek yanlış olmaz sanırım. Şimdi sizlere bu anlamda rapor parası sorgulama ve paranın yattığı banka ile alakalı olarak bilgiler sunacağız.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası, sağlık sorunları nedeni ile devletten almanız hak olan ödenekler anlamına gelir.

İnsan hayatında özellikle günümüz yoğunluğunda başınıza ne geleceğini kestirmek ciddi manada güç. Hastalıkların da bizi ne zaman bulacağı belli olmuyor. Devlet, artık işverenlere de destek olması amacı ile sigortalı olan tüm herkesin sağlık sorunu nedeni ile çalışamadığı günler için ödemeler yapıyor. Özellikle sağlık sorunları ile alakalı olarak birkaç senelik dilim içerisinde ciddi manada yoğun dönemler içerisindeyiz. Rapor parası konusunda ise devletin sunduğu imkanlar sayesinde parasızlık sorunu da yaşamadan seçenekleri sonuna kadar değerlendirme şansına da sahibiz. Peki bu rapor parasının akıbetini nasıl sorgularım? Bu anlamda sizlere bilgiler sunacağız.

Rapor Parası

e-Devlet Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

e-Devlet sisteminin sunduğu pratik seçeneklerden birisi de devletten alacağınız ödemeler ile alakalı olarak işlemlerin tamamını da sorunsuz bir şekilde yerine getiriyorsunuz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen teknolojik imkanlar, e-Devlet sisteminin de büyümesine neden oldu. Devlet hastaneleri kapsamında ya da özel hastanelerden aldığınız sağlık raporlarının geri ödemesi devletten oluyor. 5 gün rapor aldı ve bu 5 gün süresince çalışamadı iseniz devlet sizlere bu 5 günün ödemesini yapıyor. e-Devlet rapor parası sorgulaması ile alakalı aşamalar aşağıdaki gibidir;

  • e-Devlet mobil uygulaması ya da internet sitesini açın.
  • Sisteme kişiye özel şifreniz ve TC kimlik bilgileriniz ile sorunsuz bir şekilde giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra uygulamada ya da internet sitesinde yer alan arama kutusuna “rapor” yazın.
  • Aşağıda çıkan seçenekler içerisinden “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” sekmesine tıklayın.
  • Bu sekmeye tıkladıktan sonra 1 dakika süresince sistem sorgulama yapacaktır, bu süre içerisinde sabırla bekleyin.
  • İşlemlerin ardından ise ödemelerinize dair bilgilerin tamamı yine kendisini gösterecektir.

Karşınıza gelen ekranda tablo halinde ödemeye dair tüm detaylar listelenir. Ödemenin hangi tarihte yapıldığı, hangi bankaya yatırıldığı, toplam yatırılan tutar ve size ödenip ödenmediği ile alakalı olarak tüm bilgiler otomatik olarak güncellenir. Bunu e-Devlet mobil uygulamasından da sorunsuz bir şekilde sorgulama fırsatınız var. Dolayısı ile Rapor parasının genel sorgulaması işlemi bu anlamda son derece pratik olacaktır.

e-Devlet Rapor Parası Nereye Yatar?

Devlet, her türlü yıpranma ödemesini ve bu tarz rapor ödemelerini anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden yapar. Hal böyle olunca dikkat edilmesi gereken öncelikli seçenek kamu bankaları.

Ancak devlet, her türlü rapor parasına yönelik olarak ödemeleri PTT Bank hesaplarına direkt olarak gönderir. Yani her ne olursa olsun e-Devlet rapor parası sorgulama işlemi yaptığınızda ödemenizin PTT Bank hesaplarına yapıldığını görürsünüz. Peki bu parayı nasıl çekeceksiniz? Noter vekaleti ile belirlediğiniz herhangi bir vekiliniz yok ise sizden başka kimse bu ödemeyi PTT şubelerinden alamaz. Bizzat kendiniz TC kimlik belgeniz ile giderek ödemenizi talep edebilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir şekilde parayı çekme gibi bir durum söz konusu olamaz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir