Kapat
Reklam Alanı

e-Devlet KYK Yurt Başvurusu ve Yurt Kaydı Nasıl Yapılır?

e-Devlet KYK Yurt
Bilgi 34 0

Bugün ki makalemizde e-Devlet KYK yurt başvurusu ve yurt kaydı nasıl yapılır sorusuna elimizden geldiğince yanıt vererek araştırma yapacağız. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde devletin de attığı somut adımlar ile birlikte e-Devlet çok büyük bir sistem haline geldi. Türkiye artık öyle bir noktaya geldi ki kısa zaman içerisinde herkesin attığı somut adımları en ince ayrıntısına kadar takip ediyor. İnsan hayatını da kolaylaştırıyor. Öğrenciler için de yine büyük kolaylıklar söz konusu oldu demek yanlış olmaz sanırım. KYK yurt başvurusu ve kayıt işlemleri de 2020 yılında e-Devlet üzerinden yapılabilir hale geldi. Sizlere bu anlamda öncelikli olarak bilgiler sunacağız.

KYK Yurdu Nedir?

KYK yurdu, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından üniversite kazanan öğrencilere sunulan en uygun fiyatlı yurt imkanları olarak bilinir.

Türkiye, özellikle eğitimin gelecek olduğunu zaman içerisinde ciddi anlamda benimsemiş bir ülke haline geldi. Hal böyle olunca öğrencilere maddi ve manevi destek olma konusunda somut adımlar atılıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti, artık öğrencilere uygun fiyatlar ile yurt hakkı verdiği gibi öğrenci kredileri ile de öğrencilik hayatları boyunca daha rahat bir süreç içerisine girmelerine de yardımcı oluyor. KYK yurtları, devletin yurtları olduğundan dolayı güvenlik ve işletme modeli anlamında da yine güven arz eden bir diğer seçenek diyebiliriz.

KYK Yurdu Başvurusu

e-Devlet Üzerinden KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK yurtları, devlet tarafından yönetilen ve her anlamda güven arz eden seçeneklerden birisi. Daha önceki dönemlerde belgeler toplayarak günlerce yurtlar ile alakalı olarak uğraşmak ve somut adımlar atmak gerekiyordu. Ancak günümüzde durum kesinlikle teknolojik ve zamandan tasarruf üzerine kendisini gösteriyor. e-Devlet üzerinden KYK yurt başvurusu yapmak son derece basit. Nitekim devlet bu başvuruları artık sadece internet üzerinden yapılıyor. Bu anlamda yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir;

 • e-Devlet sistemine başvuru yapacak öğrencinin kimlik bilgileri ile giriş yapın.
 • Mobil uygulamada ya da internet sitesinde arama kısmına “YURT” yazın ve alta birçok seçenek çıkar.
 • Altta çıkan seçenekler içerisinde öncelikli olarak “YURT BAŞVURUSU” sekmesine tıklıyoruz ve sonrasında devam ediyoruz.
 • e-Devlet sistemi bu noktada bizleri aşama aşama ilerletecektir. Öncelikle sözleşmeleri onaylıyor ve ardından kimlik bilgilerimizi doğruluyoruz.
 • Sonrasında üniversite kazanan öğrencinin eğitim hayatı ve diploma bilgileri ile sınav puanlarına ilişkin bilgileri giriyorsunuz.
 • Bilgilerin girilmesinin ardından başvurunuzu noktalıyor ve beklemeye geçiyorsunuz.

Bu işlemlerin ardından başvuru değerlendirme süreci başlar ve bu süreç belli bir zamana yayılır. Bu neden dolayısı ile bu süreci sabırlı bir şekilde beklemek zorundayız. Sürecin olumlu olması durumunda ise e-Devlet üzerinden KYK yurt kaydı yaptırma süreci başlayacaktır. Bu anlamda da hemen bilgileri sizlere sunalım istiyoruz.

e-Devlet Üzerinden KYK Yurt Kaydı Nasıl Yapılır?

e-Devlet sisteminin bizlere sunduğu imkanlar gerçek manada ilgi çekici. KYK yurtları, öğrencilik hayatımız boyunca bizler için mükemmel imkanları sunuyor. KYK başvuru sonucunuzun olumlu olması durumunda KYK yurt kaydı sekmesi aktif olacaktır. Başvurunuz onaylanmaz ise bu sekme hiçbir şekilde aktif olmaz. Aşamaları takip edecek olursak

 • -Devlet sistemine başvuru yapacak öğrencinin kimlik bilgileri ile giriş yapın.
 • Mobil uygulamada ya da internet sitesinde arama kısmına “YURT” yazın ve alta birçok seçenek çıkar.
 • Altta çıkan seçenekler içerisinde öncelikli olarak “YURT KAYIT İŞLEMLERİ” sekmesine tıklıyoruz ve sonrasında devam ediyoruz.
 • Link çalıştı ise ve kimlik bilgilerinizi doğrulama ekranı geldi ise başvurunuz onaylandı demektir. Bunun sonucu telefon numaranıza SMS olarak da gelir.
 • Ardından sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde giriyorsunuz.
 • Girdikten sonra sistem size BAŞARILI mesajı gönderiyor ve hangi KYK yurdunda kalacağınıza, yurdun adres ve telefon bilgilerine kadar detayları sunuyor.
 • Sistemin size sunduğu belgeyi çıktı alarak KYK yurduna gitmek durumundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir