Kapat
Reklam Alanı

e-Devlet KYK Öğrenim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet KYK Öğrenim Kredisi Başvurusu
Bilgi 31 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte e-Devlet KYK öğrenim kredisi başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Devlet, özellikle günümüzde eğitim sektörüne ciddi manada yatırım yapıyor ve sistemlerde değişikliğe gidiyor. Bilhassa yükseköğretim sektörü, gelecek açısından devletin en çok önemsedikleri unsurlardan birisi olarak da kendisini gösteriyor. Devlet, artık üniversite öğrencilerinin para yerine eğitimlerini düşünmeleri için bu anlamda kredi ödeneği ile destek verme yoluna gidiyor. Şimdi öncelikle bu hizmeti sizlere sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

KYK öğrenim kredisi, devletin üniversite öğrencilerine öğrenim süreleri boyunca aylık maaş ödemesi gibi yaptığı geri ödeme planlı kredi modelidir.

Bildiğimiz gibi özellikle birkaç senelik için içerisinde KYK, yurtlar ve yükseköğretim aşaması ile alakalı olarak birçok farklı konuda ön plana çıkan bir kurum oldu. Devlet, özelliklere öğrencilere sunulacak imtiyazlar ile alakalı olarak ciddi manada somut adımlar atıyor. Öğrencilerin paradan daha ziyade eğitimlerini düşünmeleri için bu anlamda devlet yine somut adımlar atıyor. KYK, öğrencilere sunduğu bu ödenekler ile birlikte ciddi manada rahatlama sağlıyor. Tabi ki bu krediyi alabilmeniz için devletin belirlemiş olduğu belli başlı şartlar olduğunu da net şekilde söylemek gerekiyor.

KYK Öğrenim Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

KYK öğrenim kredisi almanın şartları ile alakalı olarak devlet, bu anlamda özellikle öğrencilerin geleceğinde ki başarı durumlarını da dikkate alarak hareket ediyor. KYK tarafınca da şartlar buna göre belirlenmiş seçenekler kendisini gösteriyor. Maddeler halinde bunları inceleyecek olursak;

  • Yükseköğretim bölümlerinden birini kazanmış olmak,
  • YÖK tarafından belirlenmiş olan belirli bir mezuniyet puan ortalamasının üzerinde olmak,
  • Öğrencilik sicili boyunca herhangi bir olumsuzluk bulunmamak,

Tabi ki öğrenim durumunuz ve başarı ortalamanız da yine takip edilir. Okuldan ayrılmanız, atılmanız ya da sürekli sınıf tekrarı yapmanız durumunda KYK öğrenim kredisini çekme şansına sahiptir. Bu neden dolayısı ile genel başarı durumunuzu sürekli yüksek tutmanız çok önemlidir. Buna yönelik olarak tercihlerinizi yapmak ve hareket etmek gerektiğini unutmamanız gerekiyor.

e-Devlet KYK Öğrenim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK, zaman içerisinde bütün hizmetlerini e-Devlet üzerinden yapılabilir hale getirdi. Nitekim başvurular da kayıt işlemleri de artık sorunsuz bir şekilde e-Devlet sistemi üzerinden yapılıyor. KYK öğrenim kredisi başvurusu yapmak da yine bir o kadar basit olan unsurlar arasında. Hemen bunları izah edecek olursak;

  • İnternet sitesi ya da mobil uygulama üzerinden e-Devlet sistemini açın.
  • Açtıktan sonra kişisel TC kimlik ve şifre bilgileriniz ile giriş yapın.
  • Arama kısmına “KYK” yazın ve altında çıkan “Öğrenim Kredisi Başvurusu” sekmesine tıklayın.
  • Karşınıza birçok farklı bilgi çıkacak. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun ve başvuru aşamasını tamamlayın.
  • KYK, başvurunuzu değerlendirdikten sonra size yine e-Devlet ve SMS yolu ile bilgilendirme sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir