Kapat
Reklam Alanı

e-Devlet Adres (İkamet) Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

e-Devlet Adres (İkamet) Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?
E-Devlet 87 0

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte e-Devlet adres (ikamet) değişikliği bildirimi nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz. Bildiğimiz gibi koronavirüs ile alakalı olarak çok ciddi manada sıkıntılı ve önlem dolu dönemlerden geçiyoruz. Devlet, insanların dışarı çıkmamaları ve kendi önlemlerini almaları için ciddi manada çaba sarf ediyor. Hal böyle olunca bazı devlet hizmetlerinde de ciddi manada önemli aşamalar kaydediliyor.

e-Devlet sistemi üzerinden artık adres değişikliği bildirimlerimizi yapabiliyoruz. Günümüzde devlet, özellikle çok ciddi manada birçok farklı alternatif üzerinde duruyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında da bu seçenekleri enine boyuna değerlendirme yoluna gidiyoruz. Şimdi sizlere bu hizmeti tanıtacak ve neler olduğunu analiz etme yoluna gideceğiz.

Adres (İkamet) Değişikliği Bildirimi Nedir?

Adres (ikamet) değişikliği bildirimi, devlete karşı bildirmek ile yükümlü olduğunuz ve en güncel adresinizin devlette bulunması, MERNİS bilginizin güncellenmesi anlamına gelir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kapsamında kontrolü sağlanan bu bilgiler, her vatandaş için doğruluğu önemli seçeneklerdir. Devlet, sizlere bir yardım yapacağı zaman dahi bu yardımı MERNİS sistemi üzerindeki adres bilgilerinizden yapar. Dolayısı ile adres değişikliği yapmazsanız hem maddi para cezası yersiniz hem de devletin size sunacağı imkanlardan faydalanma şansını kaçırırsınız.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında insanların nüfus idarelerine akın etmemesi için devlet bu anlamda yine mükemmel bir önlem aldı. Bu sistemi tamamen e-Devlet üzerine taşıyan devlet, insanlar için de büyük bir kolaylık sunmuş oldu.

e-Devlet Adres Değişikliği

e-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Bildirimi Nasıl Yapılır?

e-Devlet adres değişikliği ciddi manada önem arz eden ve kullanımı da son derece pratik olan özelliklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, bu anlamda sistemin güncellendiğini resmi olarak sosyal medya hesaplarından duyurdu. Her geçen gün büyüyen ve gelişen teknoloji dünyasında artık e-Devlet, vatandaşlık portalı olarak çok büyük nimetlerden birisi durumunda. e-Devlet üzerinden ikamet adres değişikliği nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtını verecek olursak;

  • Öncelikle mobil uygulama üzerinden ya da bilgisayarınızdan e-Devlet sistemini açın.
  • Ardından kişisel TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile oturum açın.
  • Uygulamada ya da web sitesinde gördüğünüz arama kısmına “adres değişikliği” yazın.
  • Altta açılan seçenekler içerisinden “Adres Değişikliği Bildirimi” seçeneğini tıklayın.
  • Gelen ekranda ilk olarak sadece kendiniz için mi yoksa haneniz içerisindeki diğer kişiler içinde mi değişiklik yapacağınızı seçin ve ilerleyin.
  • Gelen ekranda ESKİ ADRES ve YENİ ADRES kutucuklarını göreceksiniz. Bu kutucukları doldurun. Harita üzerinde de işaretlemesini yaparak seçebilirsiniz.
  • Ardından altta sizden doğrulama isteyecektir. Doğrulama seçenekleri arasında SMS, Elektronik İmza ve Mobil İmza bulunur.
  • SMS ile doğrulama için e-Devlet profilinizde telefon numarasının tanımlı olması gerekir.
  • SMS doğrulamasını seçip telefonunuza gelen SMS bildirimini girdiğiniz an itibari ile adres değişikliği talebiniz NVİ’ye iletilir ve kısa süre içerisinde güncellenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir