Kapat
Reklam Alanı

2019 Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK 278 1

Doğum parası sorgusu e devlet sistemi üzerin yapılabilen sorgular arasında yer alıyor. Doğum parası Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan anne ya da baba üzerinden verilen bir destek türüdür. Doğum parası alınması için gereken bazı şartlar bulunmakta olup bu şartların yerine getirilmesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından talep ediliyor. Eğer başvuru yapacak kişiler belirtilen şartlara uyuyor ise bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumundan doğum parası alınabiliyor. Doğum parası almak için kişinin belli bir dönem Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile çalışmış ve primlerinin ödenmiş olması gerekmekte. Doğum parası sorgusu e- devlet aracılığı ile yapılabildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesindeki sorgu ekranından da yapılabiliyor.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından doğum yapan kişilere verilmekte olan bir maddi yardım türüdür. Hamile olan annelere doğum ve süt izni gibi aynı destekler verilirken aynı zamanda maddi destekler de sunulmakta. Bu maddi destekler arasında doğum parası, bez parası, süt parası gibi farklı başlıklara sahip çoğu zaman tek seferde ya da tek başlık altında alınabilen destekler bulunuyor. Bu maddi desteklerden yararlanabilmek için öncelikle belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde kişiler doğum parası için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak, doğum parası alabilmektedir.

Doğum Parası Yardımını Babalar Alabilir Mi?

Doğum parası yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bir destek türü olup yeni doğum yapan annelere verilmektedir. Ancak başvuruları babalar da yapabilmektedir. Eşlerden herhangi birinin sigortalı olarak çalışması desteğin alınabilmesi için yeterlidir. Ancak sigortalılık için belirlenen bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları yerine getirdikten sonra doğum parası alınabilmektedir. Ebeveynlerin doğum parasına başvuru yapmadan önce ilgili şartlara uygun olup olmadıklarını belirlemeleri başvuru esnasında zorluk yaşanmasının önüne geçecektir.

Doğum Parası Başvurusunun Şartları Nelerdir?

Doğum parası başvuru şartları bulunmakta ve kişilerin başvuru yapmadan önce bu şartları incelemeleri gerekmekte. Doğum parası herkese verilen bir yardım türü olmamak ile birlikte aşağıda belirtilen şartları yerine getirenlere verilebilmektedir. Doğum parası başvuru şartları şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, SGK tarafından istenen şartlardan biridir.
 • 18 yaşından büyük olma şartı bulunuyor.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir iş yerinde sigortalı ve prim ödemelerinin yapıldığı yasal bir biçimde çalışılması istenmekte.
 • Doğum öncesinde en az 90 günlük bir çalışma süresinin olması Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yerine getirilmesi istenen ana şartlar arasında yer almaktadır.
 • Doğum öncesinde en az 90 gün çalışmış olan ebeveynlerin, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalıştıkları iş yerinden izin belgesi almaları ve bu belgeyi başvuru esnasında SGK’ya sunmaları gerekmekte.
 • Doğum öncesinde en az 90 gün çalışmış olan kadınların, doktorlarından doğum raporu almaları ve bu raporu hem iş yerine hem de Sosyal Güvenlik Kurumuna sunmaları talep ediliyor.

Doğum Parası İçin 90 Gün Şartını Yerine Getirmedim, Doğum Parası Alabilir Miyim?

Doğum parası 90 gün şartını yerine getirmeyen vatandaşlara verilememekte olup doğum öncesinde en az 90 gün SGK’ya bağlı olarak çalışılması, prim ve sigorta ödemelerinin gerçekleştirilmesi gerekmekte. Bu şartı yerine getiremeyen vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından doğum parası verilemiyor.

Geçici İş Göremezlik Raporu ile Doğum Raporu Aynı Mı?

Geçici iş göremezlik raporu ile doğum raporu aynı olup anne adayının hamileliğin son haftasında doktorundan alacağı doğum raporu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçici iş göremezlik raporu olarak da isimlendirilebiliyor. Doğum raporu alan bir kadının, raporda belirtilen süre boyunca izinli sayılacağı ve bu tarihler arasında çalışmaması gerektiğine dair bilgiler yer almaktadır. Bu rapor kapsamında belirtilen tarihleri iş verenlerin ciddiye alması ve kişiyi izinli sayması gerekmektedir.

Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum parası başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmakta olup başvuruların şahsen yapılması istenmektedir. Doğum parası başvurusu yapacak bir kişinin doğum belgesi, doğum izni ve bebeğe ait belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvurusunu gerçekleştirmesi beklenmekte. Doğum parası için başvuru yaparken ayrıca dilekçe hazırlanması da gerekiyor.

Doğum Parası Başvuru Belgeleri Nedir?

Doğum parası başvuru belgeleri bulunmakta olup başvuru esnasında bu belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz edilmesi talep ediliyor. Eksik belge olur ise başvuru askıya alınıyor ve evrak temin edilene kadar başvuru bekletiliyor. Doğum parası istenen başvuru evrakları şu şekildedir;

 • Doğum raporunun aslı
 • C. Kimlik fotokopileri
 • Doğum belgesi
 • Vizite kağıdı
 • Sigortalılık halini gösteren belge
 • Doğum parası başvuru dilekçesi

Doğum Parası Başvuru Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Doğum parası başvuru dilekçesi başvuru esnasında el ile yazılabileceği gibi Sosyal Güvenlik Kurumunda bulunan doğum parası başvuru formları da doldurulabilmektedir. Bu formlarda bulunması gereken bazı bilgiler bulunmakta olup tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde bildirilmesi gerekmekte. Doğum parası başvuru formunda yer alan bilgiler şu şekildedir;

 • Başvuru sahibinin adı ve soyadı
 • Başvuru sahibinin kimlik numarası
 • Doğum yapan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
 • Doğan bebeğe ait ad, soyad, kimlik numarası bilgileri
 • Doğan bebeğin babasının kimlik numarası
 • Doğum yapan kişinin kamu işçisi olup olmadığı
 • Bebeğin babasının kamu işçisi olup olmadığı

Gibi bilgilerin dilekçede yer alması gerekmektedir. Eğer başvuru formu varsa hızlı bir şekilde doldurularak teslim edilebilmektedir. Ancak başvuru formu yok ise dilekçe hazırlanması ve yukarıdaki bilgilerin dahil edilmesi isteniyor.

Doğum Parası 2019’da Ne Kadar?

Doğum parası miktarı çocuk sayısına göre değişiyor. Ayrıca ikiz çocuklar için de ücretler değişmektedir. Doğum parası 2019 yılı itibari ile şu şekildedir;

 • İkiz çocukların her biri için 150,00 Türk Lirası
 • İlk çocuk için doğum parası miktarı 300,00 Türk Lirası
 • Çocuk için doğum parası miktarı 400,00 Türk Lirası
 • Çocuk için doğum parası miktarı 600,00 Türk Lirasıdır.

Eşlerden Biri Türk Vatandaşı Değil, Yine De Doğum Parası Verilir Mi?

Yabancı eşe doğum parası verilmektedir ancak işleyiş Türk vatandaşlarına göre daha farklıdır. Eğer eşlerden biri yabancı ise başvuruyu Türk vatandaşı yapabilmekte ve doğum parası Türk vatandaşı olan eşin hesabına yatmakta. Yabancı uyruklu olan kişiye anne veya baba olmasına bakılmaksızın ödeme yapılamıyor.

Doğum Parası Sorgusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgusu e- Devlet üzerinden yapılabilmektedir. E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra site içinde yer alan arama motoru kullanılarak doğum parası anahtar kelimeleri aratılarak sonuca ulaşılabilmekte. Doğum parası sorgusu yapmak için e devlet sisteminde üyeliğin bulunması ve sistemin aktive edilmesi gerekmekte. Bunun için PTT şubelerinden şifre talebinde bulunarak 4,00 Türk Lirası ödeme yapıldıktan sonra şifre kapalı zarfta alınabiliyor. Kapalı zarfta alınan şifre ile e devlet sistemi aktif hale getirildikten sonra kişiler doğum parası sorgusunu rahatlık ile yapabilmektedir. E devlet aracılığı ile doğum parası sorgusu yapmak için T. C. Kimlik numarası ile sisteme giriş yapılabilir.

“2019 Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir