Kapat
Reklam Alanı

Doğum Parası Sorgulama 2018

SSK 215 1

Sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yapmaları durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlarda uygulanan bir doğum yardımı olarak bilinen doğum parası sorgulama 2018 yılı için nasıl yapılır? sorusu oldukça merak edilmektedir. SSK Doğum parası başka bir adıyla analık geçici iş göremezlik parası olarak da bilinmektedir. Gebe olan ve çalışan bir kadının doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonrası çalışması rapor gereği yasaktır. Bu durum bebeklerin ikiz ya da üçüz gibi çoklu gebelik durumlarında 10 haftaya çıkmaktadır. Ancak hamile kadın kendini iyi hissediyor ve çalışmak istiyorsa buna yönelik olarak doktordan rapor almak zorundadır.

Doktor uygun gördüğü takdirde doğuma 3 hafta kalana dek çalışmasına izin verdiğine dair rapor yazabilmektedir. Bu durumda doğum öncesinde çalışmadığı 5 hafta, doğum sonrasındaki 8 haftaya eklenerek toplamda 13 hafta doğum sonrası izni kullanabilmektedir. Doğum öncesi ve sonrasında verilen izinler dışında kadınlar istedikleri takdirde doğumdan 6 ay sonra ücretsiz izin haklarını kullanabilmektedir. Ancak bu izni kullanmak isteyen çalışanın işe dönüp dönemeyeceği konusuna işveren karar vermektedir.

Doğum Parası Sorgulama 2018 Yılı İçin Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Doğum parası almak isteyen kişilerde aranan şartlar şu şekildedir:

  • Doğum öncesi izninin başladığı tarihte sigortasının sona ermiş olması,
  • Belirtilen süre zarfında iş yerinde çalışmamış olması,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde minimum 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğum yapmış olması karşılanması gereken şartlar arasında yer almaktadır. Doğum parası sorgulama 2018 işlemleri tüm bu koşulların kesinliği oluştuktan sonra yapılmalıdır.

SSK Doğum Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Sorgulama 2018 Yılı İçin Nasıl Yapılır?

Çalışan ve sigortalı olan bir erkeğin sigortalı olmayan eşi doğum borçlanması durumundan yararlanmak istediğinde kocasının doğumdan önceki bir yıl içerisinde 120 gün prim yatırmış olması gerekmektedir. Çalışan kadınlar içinse; doğum raporu ve vizite kağıdı ile birlikte SGK’ya başvurmaları halinde doğum parasını alma hakları doğmaktadır. Doğum parasının yatırılmasının ardından doğum parası sorgulama 2018 yılı alanından gerekli kontroller sağlanmaktadır. Yatırılması durumunda da paranın çekilmesi mümkün olur.

Doğum Parası Sorgulama 2018 Yılı İçin SSK Doğum Ödenek Tutarı Ne Kadardır ve Nasıl Hesaplanır?

SSK doğum parasını hesaplamak oldukça kolaydır. Çalışan hamile kadınların günlük kazançlarının 2/3’ü kadılara doğum parası olarak verilmektedir. Örneğin; Günlük yevmiyesi 30 TL olan bir çalışanın parasının 2/3’ü doğum parası olarak verilmektedir. Çalışan kadın toplamda 20 TL doğum parası almaktadır. Tüm analık ücretleri bu hesaplama yöntemi ile ortaya çıkacağından herkes tutarı kendisi belirleyebilmektedir. Doğum parası sorgulama 2018 tutarları da bu aşamadan sonra kolaylıkla hesaplanabilmektedir.

Analık doğum paraları 2017 yılında belirlenen rakamlara göre ilk çocuğu olan anneler için 300 TL iken ikinci çocuğunu doğuran anneler için 400 TL tutarındadır. Üçüncü çocukta bu tutar 600 TL iken ikiz çocuk doğuran annelere 700 TL ödeme yapılmaktadır. Son olarak üçüz annelerine ise toplamda 1300 TL ödeme yapılmaktadır.

SSK Doğum Parası Sorgulama 2018 Nasıl Yapılmaktadır?

Doğum parası sorgulama 2018 işlemini gerçekleştirmek için E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Ancak öncesinde E-Devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. Bunun için PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifre almak mümkündür. İzlenmesi gereken adımlar:

  • E-Devlet şifresi yazılır.
  • C. Kimlik Numarası girilerek sisteme giriş yapılır.
  • E-Hizmetler ya da Arama kısmın gidilir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu alanı seçilir.
  • “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” hizmeti tıklanır.
  • İşleme tıklandığında doğum parası sorgulama sonucu görülebilmektedir. Bu adımlar takip edilerek doğum parası sorgulama 2018 yılı için yapılabilmektedir.

Doğum Parası Sorgulama 2018 Yılı İçin Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Doğum parası sorgulama 2018 işlemi sonrasında ödemelerin genellikle bir hafta ya da 10 gün içerisinde yapılmakta olduğu görülmektedir. Doğum paraları PTT üzerinden verilmektedir. Doğum parası sorgulama 2018 işlemi PTT kanalı aracılığı ile de yapılabilmektedir.Sorgulama işlemi yapmayan ve analık ödeneğini almayan kişilerin paralarının iade edilmesi söz konusu olmaktadır. Tekrar aynı işlem basamaklarının tekrarlanmaması için zamanında takip edilmesi önerilmektedir.

Doğum Parası Sorgulama 2018 Yılı İçin Erken Doğum Olursa Nasıl Bir Yol İzlenir?

Doğum öncesinde 8 haftalık izne ayrılan ve erken doğum yapan sigortalı çalışan kadınlar erken doğum yapmaları nedeni ile doğumdan önce kullanamadıkları toplam sürelerini doğum sonrasında 8 haftalık izinle kullanmaları mümkündür. Doğuma 3 hafta kalana kadar iş yerinde çalışabileceklerine dair doktor raporu alan kadın çalışanların erken doğum yapmaları durumunda kullanamadıkları SSK doğum paraları, doğum sonrası izinli günlerine ilave edilmektedir. Buna göre de SSK doğum parası alınması mümkün olmaktadır.

Doğumdan öncesinde hamilelik izni başlayan tarih dikkate alındığında sigortalılık niteliği devam eden çalışanın hamilelik süresince herhangi bir nedenden dolayı hizmet akdinin sona ermiş olsa dahi doğum öncesi ve sonrasında doğum parasının verilmesi mecburidir.Doğum parası sorgulama 2018 yılı işlemleri için detaylı bilgiyi ilgili kurumlardan ya da E-Devlet sorgulama sayfasından almak mümkündür. Analık harcırahının alınma süresinin oldukça iyi ayarlanması, gecikme yaşanmaması sonraki aşamalardaki sıkıntıların önüne geçmesi açısından oldukça önemlidir.

Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

“Doğum Parası Sorgulama 2018” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir