Kapat
Reklam Alanı

2020 Devlet Para Yardımları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

2020 Devlet Para Yardımları Nelerdir?
Bilgi 177 0

Bu makalemizde sizlerle birlikte 2020 devlet para yardımları nelerdir, nasıl başvurulur gibi sorulara yanıtlar vereceğiz. Sosyal para yardımları ile alakalı olarak geneli düşünmemiz ve hareket etmemiz gerekiyor. Devlet, vatandaşlarının maddi olarak zorda olmaması için en iyi seçenekleri sonuna kadar değerlendirmek zorundadır. Hal böyle olunca da para yardımları yine önem arz eden bir diğer alternatif olarak dikkat çekiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu anlamda sizler için birçok farklı yardım modeli sunuyor. Bu yardımlar da tamamen insanların yaşam seviyesini kontrol altında tutabilsin diye.

Devlet Para Yardımı Nedir?

Devlet para yardımı, devletin maddi olarak zor durumda olan vatandaşlara bakanlık yardımı ile sağlamış olduğu maddi kaynaklar olarak nitelendirilir.

Türkiye genelinde özellikle son birkaç sene içerisinde bu yardımlar ciddi anlamda ön plana çıkan seçenekler arasına girdi. Para yardımlarının genelini analiz ettiğimiz zaman insanların çoğunun bu yardımlar sayesinde çok daha ideal noktaya geldiğini net şekilde söyleyebiliriz. Para yardımları, yine bakanlıklar yardımı ile insanlara en kolay şekilde ulaştırılır. Ancak bu yardımları vereceği kişileri devlet ciddi anlamda araştırarak sunar. Bu da yine ideal alternatifler arasında kendisini gösteriyor.

2020 Devlet Para Yardımları

2020 Devlet Para Yardımları Nelerdir?

Devletin para yardımları, doğrudan insanların yaşam kalitesini yükseltmek adına atılan somut adımlar olarak da adından söz ettiriyor diyebiliriz. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu yardımların tamamının insanlara ulaştırılması konusunda yetkili mercilerdir. Bakanlık, ekonomik ya da sosyal olmak sureti ile birçok farklı şekilde kendisini gösteriyor. Devlet para yardımları listesi ile alakalı olarak merak edilen birçok farklı seçenek söz konusu. Bunlardan bazılarını daha yakından analiz edecek olursak;

 1. Gıda yardımı,
 2. Barınma yardımı,
 3. Sosyal konut projeleri, kentsel dönüşüm yardımı,
 4. Yakacak yardımı,
 5. Eşi vefat etmiş dul kadın yardımı,
 6. Muhtaç asker aileleri yardımı,
 7. Öksüz ve yetim yardımı,
 8. Muhtaç asker çocuğu yardımı,
 9. Doğum yardımı parası,
 10. Elektrik tüketim desteği yardımı (ETD),
 11. Eğitim materyalleri (malzemeleri) yardımı,
 12. Şartlı eğitim yardımı,
 13. Öğle yemeği yardımı,
 14. Ücretsiz ders kitabı,
 15. Taşımalı eğitim,
 16. Yurt yardımı,
 17. Şartlı sağlık yardımı,
 18. GSS prim ödemesi yardımı,
 19. Kronik hastalık yardımları,
 20. Çoklu doğum programı,
 21. Aşevi uygulamaları,
 22. Deprem ve doğal afet yardımları,
 23. Terör yardımları,
 24. Yabancı vatandaş uyum yardımları,
 25. Yaşlılık ve engelli aylığı yardımı,
 26. Silikozis hastalık yardımı,

olmak üzere tam 30’a yakın kalem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında siz değerli ailelere ulaştırılır. Bu yardım ücretlerinin tamamı devlet tarafından yasa ile belirlenmiş yardım modelleridir. Bu yardımlar ile alakalı en doğru bilgileri de yine bu bakanlığın merkezlerini ziyaret ederek edinme şansına sahip olursunuz. Bu yardımlar ile alakalı daha detaylı bilgiyi aynı zamanda bakanlık resmi internet sitesinden de öğrenebilirsiniz. Yardımlar hakkında detaylı bilgiler için TIKLAYIN.

Devlet Yardımı Başvuru

2020 Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet, yardım edeceği bütün vatandaşları en ince ayrıntısına kadar değerlendirmek sureti ile seçer ve buna yönelik hareket eder. 2020 yılında önceki senelere nazaran daha farklı maddi yardım imkanları getirildi. Dolayısı ile sosyal devlet olmanın gereklilikleri konusunda da somut adımların atıldığını net şekilde söyleyebiliriz sanırım.

Devlet yardımı başvurusu nasıl yapılır? Bunun için internet üzerinde bizim gibi internet sitelerinden edindiğiniz bilgileri de kullanabilirsiniz. Ancak en net bilgiyi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birimlerinden alırsınız. Yardımlar için başvuru belgeleri de yine bu müdürlükler tarafından size tebliğ edilir. Bu istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde toplamak ve bu şekilde başvuru yapmak zorundasınız.

Devlet, para yardımı yapacağı insanları enine boyuna araştırır ve başvuru tarihinden itibaren 30 günlük bir değerlendirme süreci kendisini gösterir. Bu 30 günlük değerlendirme sürecinin neticesi de kısa bir zaman dilimi içerisinde SMS olarak tarafınıza bildirilir. Yardım başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanması durumunda ise aylık ya da belirlenmiş aralıklarda yardım tutarlarınızı alırsınız.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında yapılan yardımların tamamı TC kimlik numaranız üzerinden PTT şubelerine yatırılır. Bu yardım ücretleri her ay belirlenmiş tarihlerde yatırılır ve sizin dışınızda kimse bu parayı çekemez. Ancak noter huzurunda vekaletname vermiş olduğunuz kişiler bu tutarları çekebilirler. Aksi takdirde PTT şubeleri bu parayı herhangi bir aracı kişi ya da kuruma teslim etmez.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir